האם חברת Gigabyte זייפה תוצאות אוברקלוקינג במעבדי Intel Alder Lake?

חברת Gigabyte המפתחת לוחות אם ושלל פתרונות חומרה השיקה לפני מספר ימים שורה של לוחות אם חדשים המבוססים על צ'יפסט ה-Z690 עבור מעבדי ה-Alder Lake החדשים של אינטל מהדור ה-12. אחד מלוחות האם, הצליח לסקרן את קהילת האוברקלוקינג יותר מאחרים.

בעמוד המוצר של לוח האם לוח האם מדגם Z690 AORUS TACHYON, המיועד לאוברקלוקרים מקצועיים חברת Gigabyte ציינה כי היא הצליחה להגיע בזכותו לתדר עגול של 8Ghz על המעבד. לא לקח זמן רב עד שקהילת האוברקלוקינג המקצועית זיהתה את זה והרימה גבה.

אוברקלוקרים רבים ציינו כי כלל מעבדי ה-Alder Lake שהגיעו לידיהם לא הצליחו כלל להגיע לתדר של 8Ghz ולמעשה נראה כי המגבלה של Alder Lake היא באזור ה-7.5Ghz (תחת קירור מסוג LN2). נציין כי מדובר באוברקלוקרים שבחנו שורה ארוכה מאוד של מעבדים על גבי לוחות אם שונים – כולל זה של Gigabyte.

z690 aorus tachyon 8ghz screenshot

כמו כן, כאשר מגיעים לתדרים הגבוהים הללו, לרוב המעבד עובד בתדר שהוא לא מספר עגול וזאת לאור ההגדרות העדינות לצד הרצון להשיג כל פיסת ביצועים אפשרית של המעבד. מחיפוש קצר באתר האוברקלוקינג HWBot ניתן לראות כי התדר המירבי של ה-i9-12900K עומד על 7543.95MHz שזה גם לא מספר עגול כמו תוצאות רבות אחרות וגם רחוק מן ה-8Ghz שעליהם Gigabyte דיברו.

נציין כי בעזרת באג באחת מהגרסאות הראשוניות של ה-Firmware של אינטל ניתן "לעבוד" על תוכנת CPU-Z בתנאים מסוימים ולגרום לה להציג תדרים גבוהים יותר מאלו שקיימים בפועל. חברת Gigabyte, שעובדת צמוד לאינטל סביר להניח ידעה מראש על אותה התקלה ואף שחררה BIOS עדכני ומתוקן ביום השקת המעבדים.

לא ברור מה עומד מאחורי עמוד השיווק של Gigabyte אך אין ספק שמדובר במשהו מוזר ומעט מחשיד. בהתחשב בעובדה שאף אוברקלוקר לא הצליח אפילו להתקרב לתוצאה של Gigabyte ובהתחשב בבאג שמדווח תדרים שגויים, אין ספק שישנו סיכוי לא מבוטל ש-Gigabyte הגיעה לתדר אמיתי נמוך יותר בכמה מאות מגה-הרצים.

נכון לרגע כתיבת הכתבה Gigabyte לא שחררה הבהרות בנושא ולא שינתה את עמוד המוצר של ה-Z690 AORUS TACHYON.

לרכישת מעבדים ולוחות אם מהדור ה-12 לחצו כאן

לרכישת זכרונות DDR5 לחצו כאן

מעוניינים במחשב חדש? מוזמנים להתייעץ בקבוצת הפייסבוק שלנו כאן

תגובות פייסבוק
מוזמנים להצטרף לערוץ שלנו PlonterTV

אודות טוני מלינקוביץ'

העורך הראשי של האתר ומתכנת בזמני הפנוי.

ממליצים לכם

AMD 3D V-Cache Chip render

חברת AMD מכינה שינויים לטכנולוגית 3D V-Cache במעבדי Zen5

סדרת המעבדים Ryzen 9000 המבוססת על ארכיטקטורת Zen5 הושקה לפני שבועות ספורים בכנס Computex 2024. …

דילוג לתוכן