amd-ryzen-cpu-main

שינויים קיצוניים בדרך: כל מה שידוע לנו על Zen4

ארכיטקטורת Zen4 היא ארכיטקטורת המעבדים הבאה של AMD. ארכיטקטורת Zen4 תחליף את Zen3 שהושקה לפני מספר חודשים כאשר על פי ההערכות היא תגיע לשוק במהלך 2022.

בעוד שיש עוד יותר מחצי שנה עד ההשקה, הרשת כבר מתמלאת בהמון מידע מעניין אודות Zen4. ישנו סיכוי לא קטן ש-Zen4 תביא את השינויים המשמעותיים ביותר שנעשו למעבדים של AMD מאז ההשקה של ארכיטקטורת Zen המקורית אי שם ב-2017.

נציין כי במקביל גם אינטל צפויה להציג לא מעט שינויים בליין המעבדים שלה כך ש-2022 הולכת להיות מרעננת מאוד בתחום המעבדים.

תושבת חדשה

סופה של תושבת AM4 מגיע לאחר 4-5 שנים בשוק. AMD עמדה בהבטחה המקורית שלה ואף האריכה את החיים של התושבת הזו מעבר ללוחות הזמנים המקוריים שלה. חמישה דורות של מעבדים ישבו על אותה התושבת עם תמיכה אחורית מרשימה במיוחד שלא נראתה בשוק המעבדים המון זמן אם בכלל.

המעבר לתושבת החדשה מעניין במיוחד שכן לא מדובר רק בהוספה של פינים אלא גם במעבר מ-PGA ל-LGA. חברת AMD החליטה לזנוח לחלוטין את תושבת ה-PGA בה היא השתמשה בפלטפורמת המיינסטרים שלה במשך שנים ארוכות לטובת LGA – בדיוק כמו אינטל.

לרשת אף דלף עיצוב אפשרי למעבדים שיבוססו על Zen4 ואין ספק שמדובר במראה מאוד מעניין ולא ממש שגרתי. כמובן חשוב לזכור שעד ההשקה הכל עוד יכול להשתנות.

תקן DDR5 מגיע ל-AMD

לקראת סוף 2021 תקן ה-DDR5 יגיע לשוק המיינסטרים עם מעבדי ה-Alder Lake של אינטל (Intel). גם AMD לא מתכוונת לחכות עם האימוץ שלו והיא תשלב תמיכה מלאה ב-DDR5 בארכיטקטורת Zen4. באופן מעניינות ההדלפות חלוקות אודות השילוב של תקן PCIe 5.0.

בעוד שחלק מההדלפות מציינות כי AMD תוסיף 4 נתיבי PCIe 4.0, יש הדלפות שאומרות כי AMD תשלב את תקן PCIe 5.0. נציין כי אינטל כן מתכוונת לתמוך בתקן PCIe 5.0 במעבדי ה-Alder Lake שלה.

טכנולוגיות ייצור חדשות

ארכיטקטורת Zen4 תיוצר ב-TSMC בדומה ל-Zen3 ו-Zen2 כאשר הליבות עצמן ייוצרו בליתוגרפיית 5nm ואילו שבב ה-I/O ייוצר בליתוגרפיית 7nm. במהלך Computex 2021 הציגה AMD גם את טכנולוגיית 3D V-Cache כך שיכול להיות ונראה אותה מוטמעת במעבדי Zen4. טכנולוגיה זו מאפשרת הוספה של זיכרון Cache L3 רב נוסף למעבד.

במבחני ביצועים שהציגה AMD, היא הגיעה לשיפור של כ-15% בממוצע בגיימינג הודות לשילוב הטכנולוגיה הזו ב-Ryzen 9 5900X. יהיה מעניין לראות את השילוב שלה ב-Zen4.

שיפורי ביצועים וצריכת חשמל מוגדלת

ההדלפות השונות מדברות על קפיצת IPC משמעותית של כ-25% שתעשה לאינטל חיים קשים. בשלב זה עדיין לא ידוע מה תהיה כמות הליבות המקסימלית בפלטפורמת המיינסטרים אך סביר להניח ש-AMD תישאר עם מקסימום של 16 ליבות. בתחום השרתים לעומת זאת, סביר להניח ש-AMD תציג קפיצה חשובה ומשמעותית בכמות הליבות.

באשר לצריכת החשמל, על פי ההדלפות שקיימות כרגע ברשת לא תהיה קפיצה משמעותית ב-TDP של המעבדים פרט לדגם דגל אחד שעשוי להגיע עם TDP מוגדל של 170W. שאר המעבדים יגיעו עם TDP של 120W ומטה – בהתאם לתת הדגם וכמות הליבות.

סיכום

תקציבי המחקר והפיתוח של AMD גדול משמעותית בשנים האחרונות ואפשר לראות את זה בהדלפות החדשות. מעבדי Zen4 יביאו שורה של חידושים לשוק עם קפיצות ביצועים משמעותיות. חשוב לזכור שיש עוד המון זמן עד להשקה וייתכן וחלק מהפרטים עוד ישתנו. אנחנו כמובן נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות וההדלפות השונות שיצוצו ברשת.

לרכישת מעבדי AMD לחצו כאן

מעוניינים במחשב חדש? מוזמנים להתייעץ בקבוצת הפייסבוק שלנו כאן

תגובות פייסבוק
מוזמנים להצטרף לערוץ שלנו PlonterTV

אודות טוני מלינקוביץ'

העורך הראשי של האתר ומתכנת בזמני הפנוי.

ממליצים לכם

3dfx_logo

האם יצרנית כרטיסי המסך 3dfx תחזור לשוק אחרי 20 שנים?

ביממה האחרונה ישנו הייפ רב סביב עמוד חדש בטוויטר (Twitter) בשם 3dfx Interactive שמתיימר להיות …

דילוג לתוכן